Reklama
  • Piątek, 14 października 2016 (13:05)

    Jak kształtować kreatywność dziecka?

Wielu z nas myśli, że rodzimy się od razu z jakimś talentem. Czasem tak jest. Ale i od rodziców zależy, czy ich córka lub syn rozwiną swoje zdolności i odnajdą pasję w życiu. Co robić, by zachęcić maluchy do twórczych poszukiwań?

Tekst: Maria Barcz

Reklama

Rodzice uważają, że podsuwając dziecku niezliczone propozycje, pomogą mu dokonać wyboru. Dlatego zapisują je na lekcje tańca, rysunku, kółko teatralne i dziesiątki innnych zajęć. Tymczasem maluch może zagubić się w tym nadmiarze wrażeń. Albo będzie próbował sprostać wszystkim wyzwaniom i w efekcie nic nie sprawi mu przyjemności. Pozwól więc, żeby sam decydował. Na początek nie trzeba wiele. Wystarczy... wolny czas.

Daj dziecku do dyspozycji godzinę dziennie, wygospodaruj miejsce i cierpliwie czekaj. Dobrze byłoby, żeby miało oczywiście jakieś materiały do zabawy: papier, kredki, gazety. Ale niech to nie będą kosztowne gadżety. Przy prostych środkach lepiej rozwija się wyobraźnia. Po jakimś czasie zorientujesz się, co je ciekawi. Czy woli rysować, czy raczej budować piramidy z klocków? A może wskazówką będzie to, co rysuje? Gdy wciąż maluje konie, dowiesz się, w jakim kierunku rozwijać jego zainteresowania.

Na co komu instrukcje

Bez względu na to, czy dziecko odkryje w sobie smykałkę do ceramiki, czy śpiewu, postępujmy według kilku zasad. Przede wszystkim nie ograniczajmy jego fantazji. A to oznacza, że czasem trzeba pogodzić się ze stratami: zniszczoną ścianą, ubraniem zabrudzonym farbą lub rozerwanym na strzępy podczas krawieckich „przymiarek”. Nie namawiajmy go też, by postępowało według instrukcji.

To skrępuje jego pomysłowość i odwagę w eksperymentowaniu.Podobnie jak pokazywanie mu naszego strachu, „że coś może sobie zrobić”. Zadbajmy o jego bezpieczeństwo, ale dajmy swobodę w działaniu.

Psychologowie namawiają też, by doceniać i chwalić osiągnięcia malucha, ale nie dawać mu za nie rzeczowych nagród. Bo może się zdarzyć, że staną się jego główną motywacją do wysiłku. A prawdziwa pasja powinna być bezinteresowna. Tylko wówczas ma szansę stać się sposobem na szczęśliwe i kreatywne życie.

Olivia

Zobacz również

  • Obecna generacja PlayStation sprzedaje się najszybciej w historii(*), ale to, że toczoną od dekad międzyplatformową wojnę zaczynają wygrywać pecety, potwierdził już nawet Andrew House, szef Sony... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.