Reklama
  • Czwartek, 31 stycznia 2013 (09:27)

    Ostrożnie z filmami i grami w technologii 3D

Z uwagi na ryzyko powstania wad wzroku naukowcy zdecydowanie odradzają dzieciom poniżej 6. roku życia oglądanie filmów w technologii 3D oraz granie w tego rodzaju gry komputerowe. Dlaczego? O opinię na ten temat poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

BARBARA GIEROWSKA-BOGUSZ: Rzeczywiście niedawno zostały opublikowane wyniki badań naukowych, w których jednoznacznie stwierdzono, że technologia 3D jest dla wzroku – zwłaszcza dzieci poniżej 6. roku życia – wyjątkowo niekorzystna.

W projekcjach 3D dziecko nie patrzy bowiem na jeden obraz, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe. Każdy z nich jest przedstawiany osobno dla każdego oka. W efekcie, jeśli dziecko często ogląda filmy 3D lub gra w tego typu gry, po jakimś czasie może nabawić się zeza, a potem tzw. leniwego oka (inna nazwa: amblyopia). W następstwie zeza w jednym oku następuje osłabienie zdolności widzenia, czyli mówiąc obrazowo jedno oczko po prostu „wyłącza się” z procesu widzenia.

Reklama

Mimo że oko jest zbudowane prawidłowo, przestaje widzieć – mózg nie odbiera płynących z niego informacji wzrokowych. Tak dochodzi do niedowidzenia. Jest to wada wzroku, która wymaga długotrwałego leczenia. Jeśli nie zostanie wychwycona odpowiednio wcześnie, jeszcze w dzieciństwie, zazwyczaj pozostaje na całe życie.

Więcej na temat:filmy 3D | technologia 3D | gry 3D

Zobacz również

  • Wieprz jest dziki, wieprz jest zły, wieprz ma dla was drugiego Shadow Warriora. Flying Wild Hog jest z nami już od siedmiu lat, a wciąż niewiele o nim wiadomo. Na tle innych developerów... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.